Haber

Vali Çakır: Yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları sürüyor

Vali Çakır: “Yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları sürüyor”

5 evin kullanılamaz hale geldiği yangın havadan görüntülendi

KASTAMONU – Kastamonu Valisi Avni Çakır, Pınarbaşı ilçesi Uzla Köyü’nde çıkan yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

Olay, Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Uzla Köyü’nün Ülde Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangın, Hasan Demirci’nin konutunda başladı. Kısa sürede büyüyen yangın, kısa sürede çevredeki diğer konutlara da sıçradı. Büyüyen yangını gören vatandaşların ihbarı üzerine köye çok sayıda itfaiye, AFAD, orman, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Pınarbaşı ilçe merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan köyde çıkan yangına itfaiye ve orman ekiplerinin müdahale etmesi oldukça zor oldu. Çevre il ve ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibinin de takviye edildiği köydeki yangın, yaklaşık 5 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınabildi. Bölgedeki çok sayıda itfaiye ve orman fıskiyesi yangını soğutmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Çıkan yangında Hasan Değirmenci ile akrabalığı olduğu öğrenilen Mehmet Değirmenci, Tevfik Değirmenci, Tuncay Değirmenci ve Bülent Değirmenci’ye ait evler tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

Yangının ardından Kastamonu Valisi Avni Çakır yangın alanına gelerek incelemelerde bulundu. Ekiplerden son durum hakkında bilgi alan Vali Çakır, “Şu anda Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Uzla Köyü’nün Ülde Mahallesi’ndeyiz. Bu akşam saat 22.15 sıralarında yangın çıktığı tahmin edilen bir yangın olayı meydana geldi. ev sahibinin ifadesine göre elektrik kontağından çıktı maalesef.Evlerin ahşap yapısı ve birbirine çok yakın olması nedeniyle itfaiye ekiplerimiz etrafa sıçradı. yeni binalar yangın yerine müdahale edene kadar çok kısa sürede.Şu anda prestijiyle yangın tamamen kontrol altına alındı.Soğutma ve söndürme çalışmaları devam ediyor.Toplamda beş bina var ama bu beş binada 7 tane yaşıyorduk. iki evde her binamızda ikişer ev vardı bu durumda 7 evimiz yangından etkilendi ve evler tamamen kullanılamaz hale geldi çok şükür can kaybı ve mal kaybı olmadı olay yerindeyiz tüm birimlerimizle Bu yapılardan ikisinde her zaman hayat dediğimiz evlerini yazın, diğerlerinde ise yazlık olarak kullanan ailelerden kalma. Gerekli planlamaları yaptık. Vatandaşlarımızı Pınarbaşı ilçemizde kalıcı yer bulana kadar yakınlarının yanına yerleştirdik. Diğerlerini de kamu kurumlarımızda ağırlayacağız. Konteynerlerimiz yarın köyümüze gelecek, inşallah vatandaşlarımızı ihtiyaçları doğrultusunda konteynerlere yerleştireceğiz. Devletimiz tüm imkanlarıyla vatandaşımızın yanındadır. AFAD, jandarma, kaymakamlığımız, belediyemiz, itfaiye gruplarımız, orman teşkilatımız ve tüm birimlerimiz olay yerinde olup, vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılayacağız. İnşallah diğer konutla ilgili süreçler de hızla üretilmeye başlanacak. Vatandaşlarımızı en kısa sürede kalıcı konutlara kavuşturmaya çalışacağız. Hepimizi tekrar tebrik ederim. Yangın şu anda kontrol altında” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu