Yaşam

Yolu Türkiye’den Geçti: “Maymun” Lakabına Rağmen Irkçılığa Son Nefesine Kadar Direnen Güçlü Bir Kadının Hikayesi

Zor hayat kuralları Avrupa’ya uzandığından beri Fidel Castro ile tanışana ve hatta Türkiye’ye gelişine kadar birçok noktaya değineceğiz.Bu arada Josephine Baker’ın ırkçılığa karşı nasıl mücadele ettiğine hep birlikte tanık olacağız.

Kendisiyle ilgili önceki yazılara baktığımızda onu en iyi anlatan şu cümleye rastladık: “Dünyanın en ışıltılı gülümsemesini üretirken kendini gösteren bir isim.”

Aslında tam adı Freda Josephine McDonald Carson Baker olan bu hanımefendi 3 Haziran 1906’da ABD, Missouri’de doğmuştur.

Küçük yaşta hayatın tatsız taraflarıyla tanışan Baker, küçük barlarda performans sergileyen anne ve babasıyla yaşıyordu. Babası onları terk ettikten sonra,Zorlu yaşam koşulları onun için daha da zorlaştı.

Çocukluğunu yoksulluk içinde geçiren Josephine , okulu bırakıp iş hayatına atılmaya karar verdi ve daha da kötüsü, henüz ilkokuldayken iki kısa süreli evlilik yaptı. Genç yaşta evlenmesine rağmen hiçbir zaman maddi olarak bir erkeğe bağımlı kalmadı.

Annesi daha sonra işsiz bir adamla evlenince varlıklı ailelerin bebeklerine bakıcılık yapmaya başladı. Bırakın hayatı boyunca zenci olduğu için maruz kaldığı ayrımcılığı, bakıcı olduğu yerde aileler de sahip çıkıyor ona. Sürekli bebeği öpmemesi gerektiğini dikte ediyordu.

Ve bu, tanık olduğu ilk ve son ırkçılık değildi.

1917’de çıkan bir isyan sonucu ırkçılık şimdi 11 yaşında 40’a yakın zencinin ölümüyle karşılaştı.Ancak mücadeleci ruhu onu asla durdurmadı.

13 yaşında yapıldı ilk evliliğinden hamile kaldı, ancak işler planladığı gibi gitmedi ve hamileliği, kocası onu terk edince kürtajla sonuçlandı.

İşsiz olduğu dönemlerde sokakta dans ederek para kazanıyordu. Bir gün Afro-Amerikan tiyatro seti tarafından keşfedildi.

15 yaşında tiyatro ve set ile tanıştı. Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde oyunlar oynuyorlar ve performans sergiliyorlar.Tur devam ederken bu yaşlarda bir evliliği daha olur.

Ancak Baker da gelecekte bu eşinden ayrılacaktır. Finansal olarak asla bir erkeğe bağımlı olmaKendine ilke edindiği için her zaman gitmek istediğinde giderdi.

Tiyatro turu bittiğinde Baker bir koroda yer almak ister. Ancak bu talebi, “zayıf ve siyahi” olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Yine ırkçılıkla karşı karşıya kalan Baker’a ömür boyu O “maymun” lakaplı.Bu zalim lakabın dışında halen koroya giren Josephine artık ekibe dahil olmuş ve koro ihtiyaç duyduğunda müzik söyleyebiliyordu.

Sahnede kasıtlı olarak sakarlık yapan Baker, seyircinin beğendiğini görünce ve zamanla bunu daha sık yapmaya başladı. izleyicilerin ilgi odağı haline gelmişti.

1923’te bir gösteride figüran olarak New York’a gitti. burada ünlü “Çikolatalı Dandiler”gösteriye katılıyor

Özgeçmişine baktığımızda dolu dolu bir hayat yaşayan bu hanım gençliğinde birçok başarıya imza atmıştı.

1925’te, şimdi 19 yaşında, bir yapımcının önerisiyle Paris’te zaman geçirdi. Burada nispeten özgür bir ortam bulan Baker, Paris’in göbeğinde bir tiyatroda yaşadı. “La Revue Negre” adlı oyunuyla dikkat çekiyor.

Özgün ve kendine özgü dansının yanı sıra giyim tarzıyla da dikkat çeken genç hanımın ünü her ülkede daha fazla yayılmaya başlar. Her sektörde deneyim sahibi olan Josephine Baker, 1930’larda sinema bölümüne de girdi. Tropikal Siren, ZouZou ve Prenses Tam TamAyrıca sinemalarda rol alarak sinema alanında da kendini göstermektedir.

Gelelim ülkemizle olan ilişkilere. 1934 yılında ününün Türkiye’ye yayılması üzerine bir teklifle geldi.

İstanbul’da performans sergilemek için Türkiye’ye gelen bu genç bayana Fikret Adil yol gösterir. Üstelik ülkemizin bu tür şeylere alışık olmadığı bir dönemde müstehcen fotoğrafı ilk kez paylaşılan kişi oluyor. Bir dergi için çıplak poz veriyor.

O dönemlerde İstanbul’da nedeni bilinmeyen bir patlama sonucu binalar ve konutlar yıkıldı. Bunun üzerine Baker, mağdurlara 1000 lira bağışlayabileceğini bile söylüyor. Devlet de bağış yaptı Kızılay aracılığıylayapmasını söyledi.

Amerika’ya döndüğünde şöhreti bedavaya gelir, çünkü gördüğü tedavi bir kez daha bire birdir.

Amerikalı izleyiciler, tüm Avrupa’da tanınan bu yetenekli bayanı inatla reddediyor. Her şeye rağmen çabalarını sürdüren Baker’ı hiçbir şey durduramadı. Bu arada üçüncü evliliği 1937’de Fransız vatandaşı oldu.

II. Dünya Savaşı zamanları… Josephine Baker, Savaşta Özgür Fransız Ordusunu güçlendirir. Afrika ve Ortadoğu birliklerini eğlendirerek gösteri hazırlayan genç hanım, aynı zamanda casusluk yapmakta ve ordu için bilgi toplamaktadır.

Hizmetleri karşılığında Lothring Nişanı aldığı da söylenir. Üstelik 1940 yılında Alman işgaline tepkiFransa’da tek bir Alman askeri kalmayıncaya kadar sahneye çıkmayacağının sözünü verdi.

Diğerlerine göre nispeten uzun süren 4. evliliğini 1947 yılında yaptı.

Önceki evliliğinde düşük nedeniyle çeşitli sorunlar yaşayan Baker’ın biyolojik olarak çocuğu yok. O da geniş ve değerli bir aile kurmayı tercih etti. Bu ailenin adı Ona ‘Gökkuşağı Kabilesi’ adını verdi.

Josephine, farklı etnik gruplardan ve dinlerden çocukların kardeş olabileceğini kanıtlamak için farklı etnik kökenlerden 12 çocuğu evlat edindi. Kız, erkek, zenci, beyaz, Musevi, Katolik, Müslüman fark etmeksizin.

1950’lerde ABD’ye döndüğünde Sivil Haklar Hareketi’ni destekledi. Siyahları ve beyazları ayıran uygulamaları protesto etti. Bunlarla ilgili eylemlere katıldı, sesini duyurmaktan geri kalmadı, ayrımcılığa karşı öfkesini dünyaya haykırdı.

Ayrıca 1960’lı yıllarda ABD’de Fidel Castro ile tanışma ve konuşma fırsatı buldu.

1963’te Ulusal Siyah Halkın İlerlemesi Derneği (NAACP) tarafından düzenlendi.ve Martin Luther King, Washington yürüyüşüne üniformasıyla katıldı.

Uzun süre ırkçılıkla uğraşarak geçen bir hayatın ardından son kez. 1975’te Paris’teki Bobino Tiyatrosu’nda 50. sanat yılını kutladı. Geceye aralarında oyuncu Sophia Loren ve Monako Prensesi Grace’in de bulunduğu ünlü isimler katıldı. Ancak bu heyecanlı geceden 4 gün sonra, 12 Nisan 1975’te beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti.

Ayrıca, ölümünden sonra tarih yazan Josephine Baker’ın tabutuna aralarında Marie Curie ve Holokost’tan sağ kurtulan Simone Veil’in de bulunduğu 5’i kadın 80 saygın Fransız eşlik etti.

İlk siyahi kadın olarak, Fransız aydınlarının gömülü olduğu anıt mezara imzasını attı. Irkçılık ve eşitsizliğe karşı mücadelesinden galip çıkan Baker adını tüm dünyaya duyuran, büyük bir saygının ardından hayat sinemasını bitiren; ama adı hep bizimle kaldı.

Kaynaklar: Akademi, Britannica

ihsaniyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu